Akkor most már hivatalos is, amit eddig is gyakorlatilag tudhattunk: megvan a kétharmad. És akkor most mi lesz? Megpróbáltam az elmúlt napok hírei alapján összeállítani egy listát, amit majd jó lesz közel 4 év múlva visszanézni. Szóval, mi jön most? Kétharmados többséggel 49 ügy módosítható a jelenlegi alkotmány szerint, de ezek között vannak olyanok is, amihez az összes (368) képviselő kétharmadának igenjére van szükség, nem csak a jelenlevőkének a kétharmadára. Ami nem szerepel benne, az az elnöki rendszer kialakítása (Orbán cáfolta). Nyáron a kétharmad birtokában nagyon hamar jelölhetnek új alkotmánybírákat az üres posztokra és az új köztársasági elnök kinevezése sem lesz olyan hercehurca, mint amikor Sólyom került ki győztesen. De a képviselők mentelmi jogának felfüggesztése sem lesz gond a következő években - ehhez is megvan a kétharmad. De módosíthatóvá válik a parlament működési rendje is - képzeljük el azt az abszurdumot, hogy mondjuk az ellenzéki képviselő csak 1 percet kap felszólalásra a parlamentben, a kormánypárti meg mondjuk huszat :-)
1. Új alkotmány. Talán nem is baj, ha ezen végre túlesünk. A jelenlegi 1949-es alapokon nyugszik, azóta is 1949. évi XX. törvény a neve. Ha úgy tetszik, még mindig Rákosi Mátyás integet ki belőle. Azért ez 2010-ben mégiscsak vérciki. A bibi az, hogy kétharmaddal AZ ALKOTMÁNY MÓDOSÍTÁSA válik lehetővé. Ahhoz, hogy ÚJ ALKOTMÁNY szülessen, 80%-nak kell együtt szavaznia, márpedig a Fidesznek egyedül nincs ehhez 309 képviselője. Hacsak össze nem fognak többen, nem lesz új alkotmány, csak alkotmánymódosítás.
2. Kettős állampolgárság. A határon túliaknak és a Fidesznek nagy elégtételt jelenthet, hogy a rossz emlékűvé vált népszavazás után most "revansot vehetnek". Az új javaslatról még nincsenek részletek, így lehet tippelgetni, hogy hogy nézne ki az új törvény, mi alapján minősítenének valakit jogos kérelmezőnek. Kérdés az is, hogy a szomszédos országok pártjai, vezetői hogyan reagálnak majd a változásokra.
3. Médiatörvény. Na, ebből tutira új születik majd. Nem azért, hogy egy Jobbik-Fidesz összefogás közös ökle alatt pusztulhasson el a gaz kommunista RTL Klub és TV2. Hanem azért, mert az 1996-os törvényen egyszerűen túllépett a média világa. Igazítani kell, mert az internet, a mobil kommunikáció, na és persze a blogok világában nem elég a nyomtatott sajtóról meg a tévéről meg a rádióról elmélkedni. És könyörgöm, ha már belevágnak: ne legyen 4 közszolgálati televíziócsatornánk, felezzék meg bátran ezt is! És mondjuk azt is szabályozni illene, hogy az MTV ne az aktuális hatalom játékszere, hanem valóban független intézmény legyen - bár erre az esély kb. akkora, mint egy gyermek pillangó fingja. Az új médiatörvény szükségét erősíti, hogy 2012-től indul a földi digitális sugárzás.
4. Választási törvény. Ezen is lehetne már változtatni, és merültek is fel javaslatok. Érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy kell-e például két forduló? Hogy az önkormányzati és a parlamenti választások között mennyi idő legyen? Ami tutira meglesz, az a választókerületek újraszabása. Az 1990 óta történt mobilizáció miatt ma van, ahol 30 ezer, van, ahol 60 ezer ember választ egy képviselőt, súlyosan torzítva ezzel az egyenlő értékű szavazatok elvét. Azt is rögzíteni illene, hogy ezentúl kinek legyen joga x évenként újraszabni a választókerületeket, és ez hogyan történjen.
5. Önkormányzatok és minisztériumok. Ha az önkormányzati képviselők számát a felére csökkentik, (azaz 30 ezresről 15 ezresre nagyságrendileg) nálam már pukkan a pezsgő. De a rendszert is át kellene szabni: a fenének se kell 3200 kiskirályság, ezt meg kellene mondjuk harmadolni. A fővárosi rendszert is újra kellene szabni, hogy megszűnjenek azok a hajmeresztő helyzetek, amikor a kerület és a főváros jól betesz egymásnak. (Pl. a fővárosi önkormányzat dönt a Dísz téri volt honvéd főparancsnokság rendezéséről, majd az I. kerületi polgármester változtatási tilalmat rendel el a területre.) A régiók kialakítása helyett ismét a megyei szint erősödik majd meg az eddigi nyilatkozatok szerint. A fővárosi kerületek számát is lecsökkentenék, ám hogy hogy, arról egyelőre csak laikus találgatások vannak. Ami a döntéseket megnehezíti, hogy most ugyan lesz hely bőven a kétharmad birtokában, de később a Fidesznek is gondot jelenthet majd, hogy hová teszi a saját embereit. Csak a Fidesz körül talán - kétharmad ide vagy oda - kisebb a slepp, mint az MSZP körül. A minisztériumokat illetően csúcsminisztériumokról is esett szó összesen 8 minisztériummal, és elhangzott Martonyi külügyminisztersége is.
6. Szigor és rend. Emelni fogják a büntetési tételeket, bevezetik a három csapás elvét, amely szerint az erőszakos bűncselekmények visszaeső elkövetői a harmadik bűncselekményük után mérlegelés nélkül kaphassanak életfogytig tartó börtönt, vagy a maximálisan kiszabható tétel kétszeresét. Módosítani fogják a rendőrségi törvényt is, a bétékát is. Fontos probléma, amivel szembe kell nézniük, hogy a kis értékű lopások elszaporodásával mit kezdjenek. Ha valakitől a faluban minden nap ellopnak egy tyúkot, mit lehet tenni? A rendőrség létszámát tutira növelni fogják, erről már volt bejelentés. És valamit illene már kezdeni a mozgássérült parkolókártyák tömeges hamisításával is.
7. Gyerek- és lakáspolitika. Ez az első Orbán-kormánynak is két fontos témája volt. A GYES-GYED témájában a régi rendszer visszaállítása a legvalószínűbb. A lakáspolitika viszont nehezebb falat, a 2000-2002 körüli kiadások ma elképzelhetetlenek. Új, más rendszerre van szükség. Az nagyon valószínű, hogy az előtakarékoskodást (értsd: Fundamenta, Lakáskassza) sokkal jobban fogják támogatni. Ma havi 20 ezret érdemes félretenni a maximális állami támogatás igénybevételéhez, ezt fel lehetne emelni akár egy bátor 50 ezerre is. És ha mondjuk 4 év helyett 3 éves a legrövidebb futamidő, akkor a választások előtt már el is kezdhet beérni a támogatás - azaz átfordulni vásárlásokba, költözésekbe. A Társaság a Lakásépítésért Egyesület javaslata szerint vissza kellene hozni a szocpolt, a támogatott lakáshitelt, és évi 5-10 ezer bérlakás kellene építeni. A javaslat súlyát növeli, hogy 10 éve e szervezet tanulmánya alapozta meg a Fidesz lakáspolitikáját.
8. Új adópolitika. Bevezetik a családi adózást, amivel több millió háztartásban a család teljes jövedelme alapján kellene szja-t fizetni, így a több gyermekes, nagy jövedelmű családok igencsak jól járnának. A szándék nyilván a gyermekvállalás, -nevelés megkönnyítése lenne, kérdés, hogy hogyan lehetne kezelni a csonka családokat - pölö ahol az egyik szülő autóbalesetben vagy betegségben elhunyt. És sajnos elvált, gyermekét egyedül nevelő szülőből is van bőven, ezt is kezelni kell az új rendszerben. A családi adózás mellett (számomra furcsa módon) az ekho-t és az evá-t meg szeretnék tartani. Bátor célkitűzésként szerepel az adóterhelés jelentős csökkentése, bár konkrét számokat nem hallhattunk, inkább csak egymásnak ellenmondó nyilatkozatok voltak arról, hogy akkor most azonnali, vagy jövő évi lesz-e az adócsökkentés.
9. Új Ptk. Pontos részletek még nem ismertek, de korábban már felmerült a kötelező házastársi hűség, körülményesebb válás, törvényben szabályozott jegyesség és orvos-beteg viszony, valamint a melegek bejegyzett élettársi kapcsolatának eltörlése. Bőven lesz miről vitatkozni, az tuti.
10. Kövér László levágatja a haját. Erről a Heti Válaszban olvashatunk:
"- Ezért is beszélgetünk még mindig egy hosszú hajú Kövér Lászlóval, aki fogadalmat tett, hogy az MSZP-korszak végéig nem vágatja le a haját?
- Pontosan. Jogot végeztem, az átlagnál talán érzékenyebb vagyok a formalitásra. Mindenesetre, amikor az új miniszterelnök leteszi az esküt, akkor már rövid hajjal szeretnék állni az Országgyűlésben."
Nem szerepel a kiszivárogtatások között, de érdekelne, hogy a fővárosi hajléktalanság problémáját hogy próbálják kezelni, megoldani. Erre milyen javaslatok léteznek? És egy apróság: szerintem ősszel megszűnik a Studio Metropolitana - de ez csak egy tipp, nincs belső infóm.
Források:
http://www.origo.hu/itthon/valasztas2010/kampanynaplo/20100413-mit-tehet-a-fidesz-a-ketharmados-tobbseg-birtokaban.html
http://hvg.hu/itthon/20100414_fidesz_ketharmados_tobbseg#rss?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter
http://www.inforadio.hu/hir/belfold/hir-345965
http://www.inforadio.hu/hir/tudositoink/hir-346054
http://www.mr1-kossuth.hu/hirek/valtozatok-az-uj-onkormanyzati-rendszerre.html
http://www.mr1-kossuth.hu/hirek/gazdasag-100409/visszaepitenek-a-szocpolt-a-lakasokba.html
http://www.origo.hu/itthon/valasztas2010/kampanynaplo/20100414-kormanyzas-elott-mar-torvenyekkel-keszul-a-fidesz.html
http://inforadio.hu/hir/belfold/hir-347895
http://www.vg.hu/kozelet/politika/mit-tervez-a-fidesz-az-onkormanyzati-valasztasokon-312784
http://www.fn.hu/valasztas2010/20100414/ketharmad_lehet_haromharmad_is/
http://gazdasag.ma.hu/tart/cikk/c/0/67715/1/gazdasag/Visszaepul_a_szocpol?place=srss
http://www.hirszerzo.hu/cikk.pokorni_igen_megfelezzuk.147374.html
http://www.blikk.hu/blikk_aktualis/ime-a-fidesz-tervei-2016031
http://index.hu/gazdasag/magyar/2010/04/16/a_fidesz_meghagyja_az_evat_es_az_ekho-t/
http://www.blikk.hu/blikk_aktualis/ezek-valtoznak-a-fidesz-kormany-alatt-2016444
http://www.origo.hu/itthon/valasztas2010/kampanynaplo/20100420-a-fidesz-tervei-az-uj-ptk-ugyeben.html
http://www.origo.hu/itthon/valasztas2010/kampanynaplo/20100421-a-fidesz-es-az-adocsokkentes-ellentmondasos-igeretek.html
http://www.privatbankar.hu/cikk/hircentrum/mit_kezd_a_fidesz_a_ketharmaddal_az_alkotmany_marad_a_regi_36033