Orbán Viktor 4 évvel ezelőtt ezen a napon adott exkluzív interjút a HírTV-nek, amelyben bejelentette, hogy Barroso levelére elutasító választ adott.
-... természetesen eleget téve az ilyenkor szokásos udvariassági és a miniszterelnöki munkakörből fakadó kötelezettségemnek, válaszoltam Barroso elnök úrnak.
-Na most tudjuk, hogy a kapott levél tartalmát nem hozták nyilvánosságra, ennek ellenére mindenféle híresztelések napvilágot láttak - majd kérem is, hogy beszéljünk erről is egy picit -, azt elárulja, hogy a válaszlevél mit tartalmazott? Jogosnak érezte Barroso úr kritikáit? És erre reagált?
-Elöször is: csupa jó hírt közöltem Barroso elnök úrral. Először is: a költségvetést elfogadta a magyar parlament, tehát mondhatjuk, hogy a következő évet illetően kész van Magyarország gazdasági és pénzügyi terve, ez a gazdasági és pénzügyi terv az egyik legjobb Európában. Tehát ha a hiányt nézzük, az államadósság csökkentésének mértékét nézzük, mennyiben segíti a növekedést, teremt-e új munkahelyeket, akkor tudjuk mondani, a magyar költségvetés európai mércével mérve egy kiváló költségvetés. Ezt egyébként szerintem Brüsszelben is elismerik. Másik jó hír, hogy sikerült megállapodnunk a bankokkal a devizahitelesek ügyében, ami hosszú hónapokon keresztül egy komoly feszültség forrása volt a magyar kormány és a bankvilág kapcsolatának. Megállapodással zárult, boldogok vagyunk, örülünk neki. Egymillió embert mégiscsak sikerült kiszabadítanunk az adósrabszolgaságból, úgy, hogy még maguk a bankok is együttműködnek ebben. Én ezeket a jó híreket osztottam meg Barroso elnök úrral, és közöltem vele, hogy minden magyar parlament előtt fekvő törvény az európai értékek és az európai jogrend keretén belül van, tehát nem kell aggódnia, nem fogad el Magyarország olyan törvényt, amely ütközne európai uniós szabályokkal.
-Két dolgot emelnék ki, legalább is a sajtóban megjelent kritikák szerint az elnök úr kritikával illette például a jegybanktörvényt. Sőt, egyenesen javasolta önnek ennek visszavonását, illetve a pénzügyi stabilitási törvényt is. Kérem, erősítse meg vagy cáfolja azt az információt, hogy ebben a levélben José Manuel Barroso konkrétan kitért arra, hogy tegyék vissza, vagy vegyék ki az alkotmányba beemelt egykulcsos személyi jövedelemadót. Valóban volt konkrétan az egykulcsos szja-ra vonatkozó kritika ebben a levélben?
-Hát, azt most meg kellene néznem, összességében az volt a levélben, hogy a stabilitási törvényt, amit egyébként a legfontosabb törvények egyikének tartok Magyarország jövője szempontjából, azt most még ne fogadja el a parlament, hasonlóképpen a jegybanktörvényhez. De tudattam vele, hogy nincs mód, hogy halasztást engedjünk, mert az alkotmányunk január elsején hatályba lép, és a január elsejei új alkotmányos rendnek fontos építőköve mindkét törvény - kettő kétharmados törvényről beszélünk -, és ezért azokat a normális rendben megalkotja a parlament. Ellenben ezek a törvények nem tartalmaznak semmi olyat, amit neki jogában, módjában állna kifogásolni.
-Igen, éppen hogy a pénzügyi stabilitási törvény vagy törvénycsomag - itt ugye ez több dolgot is tartalmaz -, ami éppenhogy az adott tagország jogában állna, hogy erről döntsön?
-Így van. Ezért tudtam egy udvarias és elutasító választ adni.